Programim 2

Shko poshtė

Programim 2

Mesazh  Bedri prej Thu Jun 19, 2008 12:36 pm

Tung!

Nese dikush nga ju i ka zgjidhjet e detyrave nga kollokviumi i dyte ne Programim 2 s'eshte kec ti publikoj.....

Kalofshi bukur!
avatar
Bedri

Numri i postimeve : 1
Age : 31
Ku ndodheni? : Destination Host Unreachable
Profesioni : CiScO MiScO :D
Registration date : 09/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.multimedia.net.mk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Programim 2

Mesazh  Admin prej Wed Jun 25, 2008 9:24 am

Detyrat e zgjedhura nga Kolokfiumi i pare,ne Programim 2!

FATON MEHMEDI
Kollokfiumi i parė nė programim

Det1
enum muajt {janar=1,shkurt=1,mars=1,prill=2,maj=2,qeshor=2,korrik=3,gusht=3,shtator=3,
tetor=4,nentor=4,dhjetor=4};
enum stinet{dimer=1,praver=2,ver=3,vjesht=4};
stinet stina(muajt x){
return x;
}
Det2
int main(){
int i;
Rrethi r[15];
double mesP,mesS;
for(i=0;i<15;i++){
r[i].setRrezja();
mesS+=r[i].Syprina();
masP+= r[i].Perimetri();
}
mesS/=15;
mesP/=15;
cout<}
Det3
Class rrenjet{
public:
rrenjet(int a,int b,int c);
double njeso_r1();
double njeso_r2();
};
int main(){
rrenjet r(1,2,5);
double r1,r2;
r1=r. njeso_r1();
r2=r. njeso_r2();
cout<}

rrenjet::rrenjet(int x,int y,int z){
a=x;
b=y;
c=z;
}
double rrenjet:: njeso_r1(){
return (-b+sqrt(b*b-4*a*c))/2*a;
}
double rrenjet:: njeso_r2(){
return (-b-sqrt(b*b-4*a*c))/2*a;
}


Det4
Class studenti{
public:
int nota[5];
}

int llogatit(student s[],int nr){
int i,j;
int mes,mesmax,indmax=0;
for (i=0;i for (j=0;j<5;j++) mes+=s[i].nota[j];
if(i==0) mesmax=mes;
else {
if(mesmax mesmax=mes;
indmax=i;
}
}
}
return i;
}

det 5

int Lojtari::getAftesia(){
return aftesia;
}
void Lojtari::rritAftesia(int x){
if (aftesia+x<=100)
aftesia+=x;
}
void Lojtari::zvogeloAftesia(int x){
if(aftesia-x>=0)
aftesia-=x;
}
double Skuadra::mesatarja(){
int i;
double mes;
for(i=0;i<11;i++){
mes+=l[i].getAftesia();
}
mes/=11;
return mes;
}


double Liga::mesatarja(){
int i;
double mes;
for(i=0;i<20;i++){
mes+=s[i].mesatarja();
}
mes/=20;
return mes;
}
void Liga ::normalize(){
int mesliga;
mesliga=mesatarja();
int i,j;
for (i=0;i<20;i++)
for (j=0;j<11;j++){
if (s[i].l[j].getAftesia()s[i].l[j].rritAftesia(mesliga- s[i].l[j].getAftesia());
else if(s[i].l[j].getAftesia()>mesliga)
s[i].l[j].zvogeloAftesia(s[i].l[j].getAftesia()-mesliga);
}
}

}
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Programim 2

Mesazh  Admin prej Wed Jun 25, 2008 9:26 am

Detyra te zgjedhura te Kolokfiumit te dyte ne Programim 2.

FATON MEHMEDI
Kollokfiumi I dytė nė programim
Det.1
void prodhongjyre (int n,int &s,int &v,int &k){
s=s+n;
v=v – n*0,4;
k=k – n*0.6;
}

Det.2
int numrimistringut(string s){
Char *p;
p=&s[0];
int n=0;
int i;
for (i=0;*(p+i)!=’\0’;i++){
sėitch (*(p+i)){
case ‘a’:
case ‘e’:
case ‘i’:
case ‘o’:
case ‘u’:
n++;break;
}
}
return n;
}

Det 3.
int main( ){
int i=0,n;
double mes;
ifstream lexo(“numrat.txt”);
ėhile (lexo){
lexo>>n;
if(lexo) {
mes=mes + n;
i++;
}
}
mes=mes / i;
cout<}


Det 4.
int main ( ){
studenti s[n];
double mesmax,maxind=0;
double mesmin,minind=0;
student *p;
p=&s[0]
int i;
for(i=0;i if (i==0){
mesmax=p - >mesatarja;
mesmin=p - > mesatarja;
}else{
if(mesmax< ((p+i) - >mesatarja) ){
mesmax=(p+i) - >mesatarja;
indmax=i;
}
if(mesmin>((p+i) - >mesatarja) ) {
mesmin=(p+i) - >mesatarja;
indmin=i;
}
}
}
cout<<”studentime numer:”<cout<<”studentime numer:”<}
Det 5.
int main ( ){
char e;
bool zgj; //zgjedja 0- nėn a ose1- nėn b
cin>>zgj;
ifsream lexo(“teksti.txt”);
ofsream shkruaj(“kopje.txt”);
lexo.seekg(0,ios::end)
int k;
k=lexo.tellg( );
k--;
ėhile (k>=0){
lexo.seekg(k,ios::beg);
lexo.get(e);
if (zgj==0) shkruaj.put(e);
if (zgj==1) { //nėn b)
if (k%2==0){
if (e!=’a’|| e!=’e’|| e!=’u’|| e!=’i’|| e!=’o’)shkruaj.put(e);
}else // k%2==1
shkruaj.put(e);
}
}
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

[b]Tekstet e Detyrave...[/b]

Mesazh  Love_Metal prej Sun Jun 29, 2008 11:27 am

A kane kuptim detyrat pa texte a???
Ja textet e tyre...


Rolling Eyes PROGRAMIMI 2 - KOLLOKFIUMI 1 Exclamation Exclamation


1. Deklaroni njė numėrim ‘muajt’ qė prmban tė gjithė muajt e vitit dhe njė numėrim ‘stinet’ qė pėrmban stinėt. Pastaj shkruani njė funksion ‘stina’ qė merr si parametėr njė muaj dhe si rezultat kthen stinėn ku gjendet ai muaj. Stinėt tė meren kėshtu: Dimėr: janar, shkurt, mars;Pranverė:prill, maj, qershor; Verė: korik, gusht, shtator; Vjeshtė:tetor, nėntor, dhjetor.
Psh. Pas kėtyre dy reshtave:
Stinet s;

s=stina(janar);
veriabla s e ka vleren ‘dimėr’.
2. Klasa ‘Rethi’ pėrmban veriabla dhe fuksione qė definojnė njė rreth.Qasja dhe manipulimi me tė bėhet me kėto funksione publike:

Void setRezja 0;//Rezja lexohet nga tastiera
Double Syprina0;
DoublePerimetri0;

Klasa nuk ka konstruktor.
Shkruani njė program qė krijon 15 rrethe tė dhėna nga testiera dhe shtyp nė ekranmesataren e syprinave dhe perimetrave tė tyre, duke pėrdorur funksionet publike tė klasės ‘Rethi’

3. Barazimet e llojit ax2+bx+c=0 kanė dy zgjidhje qė jepen me formulat rl=(b+sqrt(b*b+4*a*c) ) / 2*a dhe r2=9b+sqrt(b8b+4*a*c) ).
Shkruani njė klasė qė jep zgjidhjet e kėtyre barazimeve ashtuqė parametrat a; b dhe c jepen gjatė krijimit tė objekteve. Pastaj shkruani njė program qė shtyp nė ekran rrėnjėt pėr x2+2x+5=0 dhe shumėn e tė dy rrėnjėve.
4. Tė shkruhet njė klasė ‘studenti’qė pėrmban tė dhėna pėr notat e njė studeti nė 5 lėndė.
Pastaj shkruani njė funksion qė mer njq vektor objektesh ‘stundenti’dhe jepsi rezultat stundentin me notėn mesatare mėtė madhe.


5. Klasat e mėposhtme definojnė lojtarė, skuadra dhe liga futbolli.Shkruani funksionet e kėtyre klasave , sipas sqarimeve qė janė dhėnė nė komente.

class Lojtari {
private:
int aftesia ; // Aftėsia e lojtarit (1-100)
public:
int getAftesia 0; //Jep si rezultat e aftesinė e lojtarit

void rritAftesine(int x); //Rrit aftesinė e lojtarit pėr x

void zvogeloAftesine( int x); // Zvogėlo aftesinė pėr x

}

class Skuadra {

public:
Lojtari 1[11]; //Lojtarėt e kėsaj skuadre

Double mesatarja0; //Jep mesataren e aftėsisėsė lojtarėve tė
Skuadrės

}

class Liga{

private:
Skuadra s[20]; //Skuadrat qė bėjnė pjesė nė ligė
Public:
double mesatarja 0; //Jep mesataren e aftėsisė sė lojtarėve tė
tė gjitė ligės

void normalizo0; //Bėn aftėsinėe gjithė lojtarėve tė ligės tė
barabartė mė mesataren

}

Arrow UNIVERZITETI SHTETĖROR I TETOVĖS Exclamation Question

PROGRAMIM 2-KOLOKFIUM 2
1. Njė fabrikė ngjyrash prodhon 1litėr ngjyrė special duke pėrzier 0.4 litra ngjyrė tė verdhė dhe 0.6 litra ngjyre tė kaltėrt. Nė depot ė fabrikės momentalisht ka s litra ngjyrė special, v te verdhė dhe k tė kaltėrt. Shkruaninjė funksion “prodhongjyre”qė mer njė parametėr n dhe sasitėe ngjyrave nė depo dhe llogaritėsasitė qė mbetetnė depo pas prodhimit tė n litrave ngjyrė special. Vlerat e sasive tė rruhen edhe pas mbarimit tė funksioit.
2. Shkruani njė funksion qė numron sa zanore ka njė string tė dhėnė. Numėrimi tė bėhet pa pėrdorim tė indekseve tė stringut.3. Njė fjall ‘ numrat. txt’ pėrmban numratė shėnuar nėformat njė numėr – njė rresht.
Shkruani njė program qė llogaritė dhe shtyp nė ekran mesataren e kėtyre numrave.


4. Vektori I deklaruar si ‘Studenti sqn]’pėrmban n objekte tė tipit Studenti. Objektet studenti njė varibėl ’mesatarja’ ku rruhet nota mesatare e njė student. Shkruani program qė do tė gjejė dhe shtyp nė ekran studentin me notė mė tė madhe dhe mė tė vogėl mesatare. Nė program nuk mund tė pėrdoren indekset e vektorit.5. Fajlli ‘teksti.txt’ ėshtė fajll tekstust. Shkruani njė program qė kopjon kėtė fajll nė njė fajll tjetėr ‘kopje.txt’ nė kėtė mėnyrė:
– Fajlli tė kopjohet mbrapsht , dmth nga fundi kah fillimi
–Tė injorohen zanoret qėgjenden nė pozita cift nė fjallin ‘teksti. txt’


Good Luck!!! scratch

Love_Metal

Numri i postimeve : 2
Registration date : 04/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Programim 2

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi