Bit dhe Byte

Shko poshtė

Bit dhe Byte

Mesazh  Admin prej Thu Dec 06, 2007 6:17 am

Njesia elementare ne boten e kompiuterave eshte bit-i. Nje bit eshte nje shifer e sistemit binar te numrave, me vlere 0 ose 1. Simboli eshte bit ose b(e vogel). bit-i perdoret zakonisht per te shprehur shpejtesine e transferimit te informacionit. Shumefishat mund te shprehen edhe me fuqite e dhjetes ne ketu do te perdorim fuqite e dyshit.
Disa prej shumefishave jane:
1 kilobit (kb) = 1024 b
1 megabit (Mb) = 1024 kb
1 gigabit (Gb) = 1024 Mb
1 terabit (Tb) = 1024 Gb
1 petabit (Pb) = 1024 Tb

Psh: Nje shpejtesi lidhjeje prej 128 kbps do te thote qe mund te transferohet nje informacion prej 128 x 1024 = 131072 bit ne sekonde.
Ndonese kjo vlere mund tju duket shume e madhe ne te vertete eshte shume pak.
Duke qene se me nje bit nuk mund te shprehe shume informacion perdoret nje njesi tjeter qe quhet byte dhe qe eshte i barabarte me 8 bit. Simboli eshte B(e madhe) megjithese nuk eshte nje standart ky eshte me i perdoruri. Byte perdoret zakonisht si njesi matese memorie ne boten e kompiuterave.
Disa prej shumefishave jane:
1 kilobyte (kB) = 1024 B
1 megabyte (MB) = 1024 kB
1 gigabyte (GB) = 1024 MB
1 terabyte (TB) = 1024 GB
1 petabyte (PB) = 1024 TB

Psh: Nje floppy disk (diskete) eshte 1.44 MB, Nje CD-Rom eshte 650 MB, Nje harddisk eshte 160 GB.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi