Sistemet e Numrave

Shko poshtė

Sistemet e Numrave

Mesazh  Admin prej Mon Nov 26, 2007 2:50 am

Hex Dec Oktal Binar
0hex = 0dec = 0oct 0 0 0 0
1hex = 1dec = 1oct 0 0 0 1
2hex = 2dec = 2oct 0 0 1 0
3hex = 3dec = 3oct 0 0 1 1

4hex = 4dec = 4oct 0 1 0 0
5hex = 5dec = 5oct 0 1 0 1
6hex = 6dec = 6oct 0 1 1 0
7hex = 7dec = 7oct 0 1 1 1

8hex = 8dec = 10oct 1 0 0 0
9hex = 9dec = 11oct 1 0 0 1
Ahex = 10dec = 12oct 1 0 1 0
Bhex = 11dec = 13oct 1 0 1 1

Chex = 12dec = 14oct 1 1 0 0
Dhex = 13dec = 15oct 1 1 0 1
Ehex = 14dec = 16oct 1 1 1 0
Fhex = 15dec = 17oct 1 1 1 1
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sistemet e Numrave

Mesazh  Admin prej Wed Nov 28, 2007 11:20 am

Mbledhja e numrave binar!

0 + 0 = 0
0 + 1 = 1
1 + 0 = 1
1 + 1 = 10

Zbritja e numrave binar!

0 − 0 = 0
0 − 1 = 1
1 − 0 = 1
1 − 1 = 0


Numrat Heksal, Decimal dhe Binar!
Hex Dec Binary
0 0 0000
1 1 0001
2 2 0010
3 3 0011
Hex Dec Binary
4 4 0100
5 5 0101
6 6 0110
7 7 0111
Hex Dec Binary
8 8 1000
9 9 1001
A 10 1010
B 11 1011
Hex Dec Binary
C 12 1100
D 13 1101
E 14 1110
F 15 1111

Numrat Oktal dhe Binar!

Octal Binary
0 000
1 001
2 010
3 011
4 100
5 101
6 110
7 111
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi