Formatimi dhe Instalimi i PC!

Shko poshtė

Formatimi dhe Instalimi i PC!

Mesazh  Admin prej Fri Nov 09, 2007 2:59 am

Po e tregoje si te formatohet njė PC me CD dhe pastaj te instalohet.


*****************************************************************Ja njė procedur si ta instalosh Windos XP.


E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lėshon kompjuterit.

Kur del ne kompjuterin tond si ne foton me lart ti klikon ne ENTER pėr me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.

Kur del si ne foto ti klikon ne F8 pėr me pranuar licensen nga microsofti

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė kėtu ti vendos cfar deshiron te besh..

A deshiron te besh formatimin e PC apo do tė besh particion.


P.sh..Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone tė reja bėhet kėshtu.


Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto s'ke partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\

Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe atėherė mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, p.sh. nėse ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e bėn 15 000 kėshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk ėshtė ne foto)


Si ta besh atė kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapėsirėn e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon njė partiticion,
madhėsia e partiticionit ėshtė aq sa ėshtė i madh hardisku ne kompjuterin tėnd.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjetėr me poshtė dhe shiko..


Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Unė preferoj NTFS ata qe ėshtė i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt s'ke nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dalė.Kur del si ne foto atėherė kompjuteri e formaton hardiskun tond.


Tash kopjohen filet kryesore qe duhen pėr me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

Aty janė do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit e ke pastaj
Cfar kartele t'grafikes e ke
cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

krejt krto i kontrollon ne fillim qe te ditė cfar duhet te instalohet.

Windows ka shumė drivera dhe ai i instalon tė gjitha, por nėse pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

MOS HARRO!

Pėr gjithė driverat e Windowsit te duhen me shumė se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton pėr gjithė driveat qe jan.


Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.


Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.


Kėto jan tė njėjta ato qe i thash dhe me lart.Edhe pse nuk jan gjithė driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tėnde.


Pasi te kontrollohen gjithė pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithė drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri nė fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjetėr more me shumė kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.


Kur ne kompjuterin tėnd del si ne foto atėherė URIMEEE ti je veē ne finale.

kėtu skam unė cfar te shkruj me shumė...


Formatim dhe Instalim te mbar..


Kėtu e keni te gjithė atė qe ėshtė e postuar.Instalim te mbar
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 87
Ku ndodheni? : C:\Spam.exe
Muzika : Te gjitha
Profesioni : Pertac
Registration date : 06/11/2007

Shiko profilin e anėtarit http://utsh.mrforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

flm

Mesazh  afrimi prej Sun Dec 23, 2007 7:10 pm

flm tung

afrimi

Numri i postimeve : 1
Registration date : 23/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi